2018 Cross Country Roster

Go To Coaching Staff

Men's 2018 Cross Country Roster

Women's 2018 Cross Country Roster

Cross Country Staff

  • Head Coach

    Bryan Berryhill

  • Amanda Clower
    Associate Head Coach - Women's

    Amanda Clower

  • Scott Dahlberg
    Assistant Coach - Men's

    Scott Dahlberg

  • Nick Costello
    Volunteer Assistant Coach - Men's

    Nick Costello

Men's 2018 Cross Country Roster
Image Full Name Hometown / High School Ht. Year Major
Michael Downey Michael Downey Cheyenne, Wyo. / Cheyenne East HS 6-1 Sr. Chemical Engineering
Harry Ewing Harry Ewing Hamilton, New Zealand / St. Peter's School 5-10 Jr. Political Science
Ricky Faure Ricky Faure Rock Springs, Wyo. / Rock Springs HS 5-11 Sr. Social Science
Christopher Henry Christopher Henry Laramie, Wyo. / Laramie HS 6-3 Jr. Molecular Biology, Physiology
Jonah Henry Jonah Henry Laramie, Wyo. / Laramie HS 6-3 R-Sr. Chemical Engineering
Philip Henry Philip Henry Laramie, Wyo. / Laramie HS - Fr. Molecular Biology
Daniel Hintz Daniel Hintz Tauranga, New Zealand / Tauranga Boys College 5-9 Jr. Economics
Blake Hubert Blake Hubert Fort Collins, Colo. / Fossil Ridge - Fr. Agroecology
Calum Kepler Calum Kepler Casper, Wyo. / Kelly Walsh HS 5-11 Sr. Criminal Justice
Will Persin Will Persin Lafayette, Ind. / McCutcheon - Fr. Communication
Paul Roberts Paul Roberts Lyons, Colo. / Lyons HS - Jr. Mathematics/Science, Civil Engineering
Albert Steiner Albert Steiner Laramie, Wyo. / Laramie HS - Fr. Marketing
Jerald Taylor Jerald Taylor Westcliffe, Colo. / Custer County HS 5-9 So. Agricultural Business
Women's 2018 Cross Country Roster
Image Full Name Hometown / High School Ht. Year Major
Calbi Ausmann Calbi Ausmann Newcastle, Wyo. / Newcastle HS 5-7 Jr. Speech Language & Hearing Sciences
Kaylee Bentley Kaylee Bentley Scottsbluff, Neb. / Scottsbluff - Fr. Nursing
Ashley Bock Ashley Bock Fort Collins, Colo. / Fossil Ridge HS 5-5 Jr. Environmental Systems Science, Environment & Natural Resources
Jasmyne Copper Jasmyne Cooper Sioux Falls, S.D. / Lincoln - Fr. Undeclared
Kacey Doner Kacey Doner Fort Collins, Colo. / Rocky Mountain HS 5-5 Jr. Kinesiology & Health Promotion
Addi iken Addi Iken Littleton, Colo. / Littleton - Fr. Nursing
Kaylee Kearse Kaylee Kearse Peyton, Colo. / Peyton - Fr. Computer Science
Kiah Leonard Kiah Leonard Berthoud, Colo. / Berthoud HS 5-3 Sr. Nursing
Zia Macdermid Palmerston North, New Zealand / - Fr. Astronomy and Astrophysics
Allison Mann Allison Mann Colorado Springs, Colo. / Liberty HS 5-4 So. Chemical Engineering
Katelyn Mitchem Katelyn Mitchem Broomfield, Colo. / Broomfield - Fr. Environmental Systems Science
Piper Morris Piper Morris Thornton, Colo. / Horizon - Fr. Mechanical Engineering
Emily Person Emily Person Rapid City, S.D. / Stevens HS 5-8 Sr. Physiology
Solana Quistorff Solana Quistorff Castle Rock, Colo. / Douglas County HS 5-9 Sr. Secondary Education/English, English
Michelle Renner Michelle Renner Lakewood, Colo. / Dakota Ridge - Fr. Nursing
Victoria Tenpenny Victoria Tenpenny Page, Ariz. / Page - Fr. Kinesiology & Health Promotion
Ashley Urman Ashley Urman Princeton, Minn. / Princeton HS - Jr. Criminal Justice
Regan VanDePol Regan VanDePol Broomfield, Colo. / Broomfield HS 5-7 Sr. Elementary Education

Cross Country Staff

Cross Country - Coaching Staff
Image Name Title
Bryan Berryhill Head Coach
Amanda Clower Amanda Clower Associate Head Coach - Women's
Scott Dahlberg Scott Dahlberg Assistant Coach - Men's
Nick Costello Nick Costello Volunteer Assistant Coach - Men's

Cross Country Staff