Wallen, Ginsbach and Wisniewski Win Admiral Land Awards - University of Wyoming Athletics
Skip To Main Content

Scoreboard

Wyoming
Wallen, Ginsbach and Wisniewski Win Admiral Land Awards
Wallen, Ginsbach and Wisniewski Win Admiral Land Awards
Laramie, Wyo. (Oct. 28, 2017) One outstanding student-athlete and two dedicated students are the winners of the 2017 Admiral Land Award and Trophy, a great Wyoming homecoming tradition. This year's Award winner is golfer Ryan Wallen, and the Trophy co-winners are Mary Ginsbach, a student assistant in Athletics Marketing, and Zach Wisniewski, an Athletic Training Aide for UW Sports Medicine. The presentations were made at Saturday's Wyoming-New Mexico Homecoming football game.  
 
The Admiral Land Award is presented to the student-athlete who has completed his or her Wyoming competition during the preceding academic year and demonstrated outstanding achievement in intercollegiate competition, exemplary personal conduct on and off the field, and maintained academic standing with satisfactory progress toward a degree.  The Admiral Land Trophy is awarded to the student (non-collegiate athlete) who has done the most to promote Intercollegiate Athletics at the University during the previous school year.
 
A native of Blaine, Wash., Wallen was a four-time letter winner for the Cowboy Golf team.  As a senior in 2016-17, Wallen had one of the most successful seasons for a Cowboy golfer in recent history, advancing to the NCAA Washington Regional to become the first Cowboy to earn a regional bid since Gabe Maier in 2011. Wallen matched the best finish ever for a Cowboy at a conference championship, tying for third at the 2017 Mountain West Championship with a three-round score of 207 (-9). Another of his eight top-25 finishes came at the Mark Simpson Colorado Invitational, where he posted his low round of the year at 65 (-7) to tie for the third-best single-round score in UW history. His three-round total of 206 (-10) at the event earned him a second-place finish as he matched Maier for the second-lowest individual event score in Wyoming history. Wallen's brilliant tournament helped the Cowboys set an all-time program record for lowest team event score at 845 (-19). His stroke average of 72.08 over 36 rounds was a career low and led the team, replacing his previous best of 72.39 in the third-place spot on UW's all-time list. A two-time Academic All-American, Wallen earned his degree in Business Administration this past summer and is currently a graduate assistant for the UW Golf program.
 
As a member of the UW Athletics social media team, The Corral, Ginsbach has spent the last three years working to promote the Cowboys and Cowgirls.  Whether it is in the office or at events, she continually goes above and beyond to help plan and implement social media projects and is a key contributor to UW Athletics' growth in the area of social media.  Her attention to detail and adherence to high standards have made her a natural leader among her co-workers.  A native of Hot Springs, S.D., Ginsbach is a senior majoring in Marketing.
 
A junior majoring in Kinesiology, Wisniewski has been an athletic training aide in the Sports Medicine Department for three years.  In that time, he has accumulated over 1500 hours of work experience.  His duties include football practice coverage, practice set-up and break down.  A strong leader with an impeccable work ethic, Wisniewski's diligence and dedication has earned him the position of Athletic Training Tech team leader.  He has been invited to travel on every football road trip this year and always handles his duties professionally.  A native of Rifle, Colo., he plans to continue in the field of Athletic Training.

The Admiral Land awards have been a special part of Homecoming since 1953.  They were established as a tribute to distinguished UW alumnus Admiral Emory S. Land, class of 1898.  Land was a World War II Shipping Administrator and head of the U.S. Maritime Service.  At UW, he was a member of the first football team and four of the first five teams in school history.
 
Following are the previous Admiral Land Award & Trophy Winners:

     Year                Admiral Land Award                            Admiral Land Trophy

  1. Paul Carlin, Track                                                           
  2. George Galuska, Football
  3. Bob Jingling, Baseball
  4. Joe Capua, Basketball
  5. Jim Crawford, Football
  6. C.T. "Wimp" Hewgley
  7. Harold Farmer, Football & Track                                   Janice Elmer
  8. Dick Ballinger, Wrestling                                                                Mary Jones
  9. Jerry Hill, Football                                                          Dave Bonner
  10. Chuck Lamson, Football                                                  Gene Bryan
  11. Bob Hanson, Basketball                                                 Judy King
  12. Mack Balls, Football                                                       Joan Selmer
  13. Flynn Robinson, Basketball                                            John Hursh
  14. Bob Dinges, Football                                                      Babette Numon & Harold Blumenthal
  15. Mike Gregorio, Cross Country                                         Phil White, Jr.
  16. Mike Eberle, Basketball                                                  Carl Hanson & Jim York
  17. Bruce Jennings, Skiing                                                    Bill Hill
  18. Stan Dodds, Basketball                                                   Debbie Hardy
  19. Roy Wilson, Basketball                                                   Mary Ann Gorman & Don Bogdan
  20. Gary Fox, Football                                                          Kathy Hunt & Larry Bresso
  21. Staale Engen, Skiing                                                       The UW Marching Band
  22. Steve Cockreham, Football                                             Michelle Green & Bill Yost
  23. Jody Sloan, Wrestling                                                     The UW Pep Band
  24. Bill Ewing, Baseball                                                        Steve Prosinski
  25. Christine Brown, Women's Athletics                             Sally Shurmur
  26. Kathy Merklin, Women's Athletics                                 Randall Luthi
  27. Ross Houston, Skiing                                                      Pete Kuhn
  28. Geir Kvernmo, Track/Skiing                                            Cynthia Fester
  29. Charles Bradley, Basketball                                            Bob Ihle
  30. Phil Davis, Football; Bill Garnett, Basketball                 Mike Larson & Mark Netzel
  31. Lynn Stetson, Swimming; Stacy Ward, Skiing                               Scott Roberts
  32. Wes Gasner, Wrestling; Mary Shea, Volleyball             Bill Lamberty
  33. Joe Ramunno, Football; Kathy Romsa, Track;                                Annie Easterbrook
    Becky Simning, Skiing                                                                                    
  1. Mike Hamel, Wrestling; Shari Ahola, Skiing                  Audrey Waldock
  2. Jim Walter, Baseball                                                      Mike Chisholm
  3. Mark Miller, Swimming; Ronda Munger, Volleyball          Patrick Stolz
  4. Randy Welniak, Football                                                Amy Dimond & Ron Loghry
  5. Darcy Cudaback, Volleyball;                                            Kevin Rochlitz
    & John Wodny, Cross Country                        
  1. Shelly Thacker, Track & Field; Rob Clayton, Swimming     Jeff Ketron
  2. David McCleave, Golf;                                                    UW Marching Band
    Dave Myers, Wrestling;

    Reginald Slater, Basketball                                                                           
  1. Scarlett Gustin, Basketball;                                            Wildfire Dance Team
    Mike Abbey, Track & Field                                             
  1. Kiesa Fornstrom, Swimming                                          Noah Buckley, John Carr & Brian Madden
  2. Amy Burnett, Basketball;                                               Karen Schatz
    Ryan Christopherson, Football      
  1. Joe Cummings, Football;                                                                Doug Hoffman
    Tom Hickenlooper, Wrestling       
  1. Shilo Mathill, Wrestling                                                 Kevin Koerwitz
  2. Brian Lee, Football                                                         Dusty Clements
  3. Mark Winninger, Wrestling                                            Mark Gibbs
  4. Corey Hamrick, Wrestling                                              Baend Buus
  5. Joe Hall, Track & Field                                                    Abi Gerhard
  6. Oscar Delgado, Diving                                                    Will LeDoux & Shalee McCue
2003                        Josh Rollins, Football                                                      Mark Krug
2004                        Casey Bramlet, Football                                                 Keven Gibbs                                           
2005                        Shauna Smith, Track, & Scott Usher, Swimming          Jason Wasserburger
        2006                        Bryce Leonhardt, Wrestling                                            David Primus
        2007                        Kevin Bretting, Diving                                                     Mark Bock
        2008                        Hanna Zavecz, Basketball                                              Eric Whiting & Shelley Heward
        2009                        Ward Dobbs, Football, & Amanda Lathrop, Soccer           Sean Valentine
       2010                         Emily Huth, Diving                                                          Kellen Little
        2011             Aubrey Vandiver, Basketball & Chris Prosinski, Football          Andy Chapman & Nick Kinney
        2012                        Joe LeBlanc, Wrestling                                                   Ali Galey and Ryan Freeman
         2013      Alfonso Hernandez, Wrestling, & Chaundra Sewell, Basketball    Katie Stout and Steven Sundberg
        2014                                          Morgan Hartigan-Calhoon, Swimming & Diving         Jami Baker
         2015                      Erin Kirby, Volleyball/Track & Field; Larry Nance, Jr., Basketball; Cory Fields
& Shane Woods, Wrestling
2016                          Tanner Harms, Wrestling                                                               Cassandra Craddock & Patrick Hall
2017                          Ryan Wallen, Golf                                                          Mary Ginsbach & Zach Wisniewski

 
Print Friendly Version